مجازی سازی نرم افزارهای کاربردی ( Application Virtualization )

نویسنده:   تهیه شده درگروه فنی شرکت توسعه ارتباطات آرادسامانه

مجازی سازی برنامه های کاربردی Application Virtualization
در کشور ما همواره برقراری ارتباط بین سازمانها و مجموعه های مختلف که دارای دفاتر و شعباتی در مکانهای جغرافیایی دور از هم جهت استفاده از نرم افزارهای یکپارچه می باشد مورد نیاز است ، همچنین در نظر داشته باشیم پهنای باند محدودی که در اختیار سازمانها می باشد ، معضلاتی را به وجود آورده است ، به ویژه اگر بین این دفاتر عدم یکپارچگی بین سیستم عامل های مختلف  نیز وجود داشته باشد .
برای اجرای برنامه ها و سرویس های کاربردی در راه دور ، مسلما باید از محصولات و تکنولوژی های remote یا راه دور استفاده نمود.

مجازی سازی برنامه های کاربردی در واقع یعنی راه کار ارائه برنامه های کاربردی ویندوزی به صورت مجازی سازی شده و به شکل آنی و بی درنگ  ، با امنیت بالا و قابل دسترسی در هر مکان ، هر زمان و هر Device ای با هر سیستم عاملی ، که باعث مدیریت متمرکز در مرکز داده و کاهش 90 درصدی هزینه های می گردد.

و اما پیشنهاد نحوه استفاده از Citrix XenApp در ایران

مورد استفاده محصول  Citrix XenAppدر سطح جهانی برای استفاده در مباحث Desktop Virtualization و نیز ایجاد App Store بر روی بستر Cloud Computing جهت استفاده از نرم افزارهای کاربردی می باشد.
علاوه بر کاربرد جهانی این محصول ، می توانیم با بومی سازی محصول مذکور از خاصیت های ذیل نیز در کشورمان استفاده نماییم:

  • اکثر برنامه های کاربردی در ایران به صورت Windows Application می باشند ، همانند انواع نرم افزاری های اتوماسیون اداری ، مالی، حقوقی ، بازرگانی و ...
جهت اجرای این نوع برنامه ها در راه دور به دلیل کمبود و قیمت پهنای باند در ایران ، همواره مشکلات عدیده ای را مجموعه های مختلف داشته اند و در بسیاری از اوقات عطای اجرای چنین نرم افزارهایی را به لقایشان بخشیده اند، با استفاده از محصول Citrix XenApp و اعمال Policy ها و Optimization های لازم برای شبکه های Wan با Latency های بالا ، به راحتی می توان به اجرای برنامه های مذکور در دفاتر مختلف شرکتها ، سازمانها و بانکها پرداخت، آن هم روی هر دستگاهی با هر سیستم عاملی !


  • جداسازی بستر شبکه اینترنتی از اینترانتی (شبکه داخلی)
طی چند سال گذشته به دلیل حملات مختلف سایبری به شرکت ها و سازمان های مختلف دولتی و غیر دولتی، تمامی سازمانها ملزم به جداسازی بستر شبکه شبکه داخلی (اینترانت ) و اینترنت خود شدند.
در این میان، انواع مدل جداسازی در کشور پیاده سازی و یا در حال پیاده سازی می باشد. همه مدل ها و متدهای پیاده سازی شاید در نگاه اول خوب و قابل بررسی باشد لکن همواره در دنیای IT هزینه بحث مهمی بوده و دغدغه اصلی مدیران IT و غیر IT می باشد. 
یکی از راه کارهایی که می توان با هزینه کمتر و Stability و امنیت بسیار بالا راه اندازی نمود ، بحث Citrix XenApp & XenDesktop و ارائه نرم افزارهای مختلف اینترنتی در بستر شبکه داخلی ، به صورت کاملا ایمن می باشد!

با تشکر از مهندس توکلی، مشاور مجازی سازی شرکت توسعه ارتباطات آرادسامانه

برچسب ها برچسب ها:  App Virtualization  ،  Application  ،  مجازی سازی برنامه های کاربردی  ،  Citrix  ،  VMware  ،  XenApp