مجازی سازی سرور (Server Virtualization)

نویسنده:   تهیه شده درگروه فنی شرکت توسعه ارتباطات آرادسامانه

مجازی سازی سرور ( Server Virtualization )
مجازی سازی سرورها یعنی استقلال سیستم های فناوری اطلاعات از سخت افزار جهت بهره برداری بیشتر از امکانات سرورها و سخت افزار ها و صرفه جویی در هزینه های نگهداری سرویسهای اطلاعاتی

اهداف کلی مجازی سازی سرورها

مقدمه:
رشد روز افزون نیاز سازمان هاو شرکت هابه ایجاد سرویس های جدید IT از یکسو و محدودیت خرید و نصب سرورهای فیزیکی از سوی دیگر موجب استفاده گسترده از فناوری مجازی سازی شده است. مجازی سازی یک علم جدید نیست بلکه در اوایل دهه 80 میلادی شرکت IBM از تکنیک مجازی سازی برای اجرای چندین سیستم عامل بر روی Mainframe استفاده می کرد. در اواخر دهه 90 شرکت های دیگری همچون VMware و Citrix اقدام به ساخت و پیاده سازی تکنیک مجازی سازی بر روی سرورها کردند و رفته رفته مدل های دیگری از مجازی سازی نیز توسط شرکت های فوق ساختع و ارائه گردید. 

چرا مجازی سازی؟
مجازی سازی به ما کمک می کند تا ساختار سنتی اجرای سیستم عامل بر روی یک سرور را تغییر دهیم. در ساختار سنتی تنها امکان نصب و سرویس های یک سیستم عامل وجود داشت. در مقابل، ساختار مجازی سازی امکان نصب و سرویس دهی چندین سیستم عامل و متقابلا سرویس های مختلف به صورت همزمان و مستقل از یکدیگر را فراهم می کند.

مزایای استفاده از سرورهای مجازی در مقایسه با ساختار سنتی:
  • کاهش هزینه خرید سرورها جهت ایزوله کردن سیستم عامل ها رای اجرا کردن سرویسهای مختلف
در سیستم سنتی جهت ایزوله کردن سرویس های بخش های مختلف سازمان از یکدیگر و عدم امکان نصب چندین سیستم عامل بر روی یک سرور به صورت مستقل، می بایست سرورهای مختلف خریداری می شد. در واقع در این سیستم هر سرویس بر روی سرور اختصاصی خود اجرا می شود و این امر باعث افزایش هزینه های گروه فناوری اطلاعات ( IT ) یک سازمان می گردد.
ساختار مجازی سازی سرورها با استفاده از یک لایه نرم افزاری یه نام Hypervisor ، قابلیت نصب همزمان چندین سیستم عامل و سرویس بر روی یک سرور را در اختیار ما قرار می دهد. Hypervisor به ما کمک می کند تا بر روی یک سرور ، چندین ماشین مجازی (Virtual Machine ) را ساخته و روی آنها سیستم عامل مورد نظر را نصب کنیم.  

  • استفاده بهینه از منابع سرورهای موجود و کاهش هزینه برق و سرمایش
در سیستم سنتی به دلیل خرید سرور برای ارائه سرویس های مجزا به بخش های مختلف، از منابع فیزیکی موجود در هر یک از سرورها استفاده بهینه نمی شد و به همین دلیل برق رسانی به هر سرور به صورت مجزا و سیستم های خنک کننده قوی بخش زیادی از هزینه سازمان ها را در بر می گرفت. مجازی سازی سرورها موجب تخصیص منابع فیزیکی موجود به ماشین های مجازی با حداکثر کارایی است.
این امر باعث کاهش هزینه ی قابل توجهی از بودجه سازمانهاست.  • مدیریت یکپارچه و انعطاف پذیری سیستم ها
در سیستم سنتی پراکندگی سرورها از هم به دلیل فضای زیادی که هر یک اشغال می کرد و همچنین تخصیص نیروی انسانی بیشتر برای مدیریت و کنترل بیشتر به دغدغه و چالشهای بزرگ در سازمانها تبدیل شده بود در حالیکه ساختار مجازی سازی با استفاده از یک سیستم نرم افزاری امکان مدیریت یکپارچه هر یک از ماشین های مجازی را در یک کنسول مدیریتی امکان پذیر می کند.

  • تخصیص منابع موجود اعم از پردازشگر، حافظه، کارت شبکه و هارد دیسک به هر ماشین مجازی به میزان مورد نیاز و تغییر آن در صورت لزوم
در سیستم سنتی سیستم عامل بصورت مستقیم بر روی سرور فیزیکی نصب می شد و سرویس های مختلف هر بخش بر روی سیستم عاملها اجرا می شد، از بزرگترین معایب این ساختار، می توان از به هدر رفتن بخش قابل توجهی از منابعی که بر روی هر سرور وجود داشت اشاره کرد. در واقع بر روی یک سرور فیزیکی امکان کاهش منابع غیر قابل استفاده وجود نداشت. در مجازی سازی امکان کاهش منابع به اندازه ی مورد نیاز هر سرویس، قابل اختصاص و تغییر است.

  • کاهش میزان فضای اشغال شده توسط سرورها
در سیستم سنتی به دلیل خرید سرورها جهت جداسازی سرویس های مختلف بخشهای سازمان و استفاده غیر بهینه از منابع فیزیکی موجود سرورهای فیزیکی بخش بسیار زیادی از فضای سازمان را اشغال می کرد. جهت نگهداری سرورها احتیاج به فضای بسیار بزرگی بود. در حالی که با مجازی سازی سرورها به دلیل استفاده از حداکثر منابع موجود، با خرید تعداد محدودی سرور با کمترین فضای اشغال شده بیشترین کارایی را دارد و به کلیه بخشهای سازمان به صورت مجزا از هم سرویس می دهد.

  • کاهش Down Time در شبکه
با توجه به قابلیت ها و امکاناتی که راه حل های مختلف Virtualization در اختیارمان قرار می دهند زمان Down Time در شبکه کاهش پیدا می کند. از میان Solution های موجود مجازی سازی، محصول شرکت VMware که ESXi می باشد دارای قدرتمند ترین امکانات برای به حداقل رساندن Down Time است. از جمله این امکانات می توان به vMotion ، HA ، FT و DRS اشاره کرد.

  • از بین بردن Hardware Dependency
همانطور که می دانید هر سیستم عامل یکسری پیش نیاز بمنظور نصب دارد که در سایت سازنده ی آن سیستم عامل پیش نیازها با جزئیات ذکر شده اند. حتما زمانی پیش آمده که بخواهید سیستم عاملی را نصب کنید و به دلیل آنکه سخت افزار، مناسب برای آن سیستم عامل نبوده، موفق به نصب آن سیستم عامل نشده اید. ساختار مجازی اینگونه محدودیت ها را تا حد زیادی حذف کرده است به طوری که می توان بر روی یک سرور فیزیکی چندین Virtual Machine داشت که هر کدام دارای یک سیستم عامل متفاوت (مثلا یکی Linux ، یکی Windows 7 و دیگری Windows Server 2008) باشد.
با تشکر از مهندس توکلی، مشاور مجازی سازی شرکت توسعه ارتباطات آراد سامانه

برچسب ها برچسب ها:  Hypervisor  ،  VMware  ،  Cisco  ،  Hyper-V  ،  Virtualization  ،  مجازی سازی  ،  Server Virtualization  ،  مجازی سازی سرور  ،  Virtual Machine  ،  VM  ،  ماشین مجازی