اینترنت رایگان در فضاهای عمومی: تهدید یا فرصت؟

سماراد حاصل درک ما از نیاز موجود در جهت حفظ امنیت کاربران اینترنت در اماکن عمومی و سازمان ها است...

 

 

 

 

 

 hackhotel1

هتل های سیاه مسافران مالباخته

سال 2017 برای بسیاری از توریست ها سال چندان خوبی نبود. بسیاری از آن ها که به امید گذراندن تعطیلاتی رویایی و بی دغدغه و اقامت در هتلی لوکس عازم سفر شده بودند، در پایان سفر مبالغ هنگفتی را از دست دادند. اشتباه نکنید! در مورد گران شدن خدمات هتل ها صحبت نمی کنیم. صحبت در مورد یک گروه معروف از هکرها موسوم به «Dark Hotel» است که با استفاده از اینترنت رایگان هتل ها و سایر اماکن عمومی، اقدام به ارسال ایمیل های phishing برای مسافران نموده و اطلاعات مربوط به حساب بانکی آن ها را به سرقت می برد. چنین حادثه ای برای مدیران هتل های لوکس و مشهور جهان ضربه بزرگی محسوب می شد و موقعیت و اعتبار آنان را در میان مسافران به شدت به خطر می انداخت. از یک سو ارائه خدماتی مانند Wi-Fi رایگان یکی از ابتدایی ترین سرویس هایی است که هر توریست انتظار آن را دارد، و از سویی دیگر نمی توان به بهانه شناسایی تک تک کاربران اینترنت در مکان های عمومی، حریم فردی اشخاص را مورد تحقیق قرار داد. چنین محدودیت هایی به سادگی می توانست بسیاری از فعالان صنعت توریسم را به ورطه نابودی بکشاند و کسب و کار آنان را با خطری جدی روبرو سازد.

مدیریت مصرف اینترنت (Internet Accounting)

کارشناسان امنیت شبکه به خوبی می دانند که هیچ سیستمی تا ابد از گزند حملات سایبری مصون نیست و همیشه نقطه ضعف ها و آسیب پذیری های تازه ای در اینترنت، اپلیکیشن ها و سایر ابزارهای دیجیتال کشف می شود بنابراین ایمن سازی محیط مجازی فرایندی همیشگی و پایان ناپذیر است. یکی از مهم ترین موضوعات برای ایجاد محیطی ایمن تر در فضای مجازی، مساله تعیین مجوز دسترسی یا Authentication به کاربران یک شبکه است. دست کم وقتی بدانیم چه افرادی در طول روز از بستر شبکه استفاده کرده و هر یک از چه میزان ترافیک داده ها مصرف می کنند، خطر حمله از طریق این بستر به حداقل خواهد رسید، و در صورت بروز هر گونه مشکل، یافتن اطلاعات فردی که موجب بروز این حملات شده است به مراتب ساده تر خواهد بود. این مساله مورد توجه پلیس فتای ایران نیز قرار گرفته است چنانچه به تازگی طی اعلامیه ای به هتل ها و مراکزی که امکان استفاده از اینترنت رایگان را در اختیار مهمانان خود قرار می دهند اعلام نموده است که صاحبان این مراکز می بایست نسبت به ثبت اطلاعات افرادی که به اینترنت این مراکز دسترسی دارند اقدام نمایند. اهمیت نرم افزارهای مدیریت مصرف اینترنت در این جا روشن می شود.

نرم افزارهای مدیریت مصرف اینترنت با ایجاد یک حساب کاربری برای هر کاربر (Accounting) و ثبت مشخصاتی هم چون شماره تلفن همراه یا کد ملی، امکان دسترسی فرد را به اینترنت برای مدت زمان و حجم معین فراهم می آورند. در ضمن IP و MAC Address دستگاه های آنان نیز توسط این نرم افزار ثبت می گردد و حتی می توان از وب سایت ها یا اپلیکیشن هایی که از طریق اینترنت این شبکه مورد بازدید یا استفاده قرار می گیرد نیز اطلاع حاصل نمود.

تاکنون نرم افزارهای متعددی برای مدیریت مصرف اینترنت به بازار عرضه شده است. هر یک از این محصولات دارای ویژگی ها، و به تبع آن کاستی هایی هستند. بسیاری از این نرم افزارها صرفا امکان تخصیص حجم مشخص به کاربران را دارند و نمی توان زمانی را (به صورت ثابت یا شناور) برای این حساب کاربری معین نمود. در عین حال هر سازمان نیازهایی مخصوص به خود دارد و گاه نیاز به اختصاصی سازی قابلیت های نرم افزار برای هر مجموعه خواهد بود در حالی که اغلب این نرم افزارها ساخت کشورهای دیگر است و طبعا مشتریان برای ایجاد تغییرات در ویرایش های بعدی نرم افزار، به توسعه دهندگان دسترسی ندارند. از سویی دیگر کاربر پسند بودن و دسترسی آسان به گزارش های مربوط به ترافیک مورد استفاده توسط کاربران اینترنت نیز نکته ای حائز اهمیت است. مدیران شبکه مسئولیت های سنگینی به دوش دارند و طبعا نیازمند نرم افزاری هستند که کامل ترین اطلاعات را در خصوص میزان مصرف و نوع اطلاعات مورد استفاده هر کاربر در کمترین زمان ممکن و به صورتی جامع در اختیار آنان قرار دهد.

hack

سامانه مدیریت اینترنت آراد (سماراد)

سماراد حاصل درک ما از نیاز موجود در جهت حفظ امنیت کاربران اینترنت در اماکن عمومی و سازمان ها است. این محصول که بر پایه سامانه های مدیریت یکپارچه تهدیدات (UTM) محصول شرکت Kerio و بر روی بستر لینوکس طراحی شده است، این امکان را به شما می دهد تا با کسب اطلاعات اولیه از سامانه های دیگر (سیستم VoIP هتل ها، Active Directory، Kerio Control، و سیستم های ثبت مسافران در هتل) یک حساب کاربری برای مصرف کننده اینترنت آن مجموعه ایجاد نموده و فعالیت فرد را در مدت زمان استفاده از اینترنت ثبت نماید. از جمله قابلیت های این نرم افزار می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • امکان استفاده همزمان از تمامی متد های Authentication
 • امکان ارائه Username و Password به مهمانان سازمان به صورت ارسال SMS و یا استفاده از Kiosk
 • Cache Server قدرتمند بدون نیاز به سرور اضافی
 • HTTPS Inspection برای محیط دامین و با قابلیت تفکیک ترافیک های LAN و Wi-Fi
 • امکان مدیریت پهنای باند کاربران per user and group و با قابلیت رزرو کردن پهنای باند برای کاربران خاص و VIP
 • امکان مدیریت حجم مصرفی کاربران به صورت ساعتی، روزانه، هفتگی و ماهانه
 • امکان ارسال ایمیل و اطلاعیه به کاربرانی که حجم مصرفی آنها به پایان رسیده است.
 • امکان مشاهده گزارش مصرف هر کاربر توسط خود کاربر و Admin
 • ذخیره سازی گزارش های مصرف اینترنت کاربران به صورت نامحدود (حتی تا ده سال و بیشتر)
 • سازگاری کامل با اکتیو دایرکتوری و امکان اتصال به دامین های مختلف به صورت همزمان
 • امکان فیلترینگ هوشمند محتوا
 • دارای سیستم تشخیص نفوذ
 • دارای آنتی ویروس لبه شبکه جهت کنترل ترافیک های ورودی
 • امکان فیلترینگ بر اساس URL، IP، کلمات خاص و حتی بلاک کردن IP کشور های مختلف به صورت اتوماتیک
 • دارای DNS و DHCP Server قدرتمند و کارا
 • قابلیت مشاهده آنلاین گزارش مصرف اینترنت کاربران
 • قابلیت گزارش گیری از سامانه به صورت روزانه، هفتگی، ماهانه و امکان انتخاب بازه زمانی خاص تنها با چند کلیک
 • گزارشات کامل دارای چارت، نمودار، متن
 • امکان ارسال گزارشات مصرف اینترنت به ایمیل مدیر شبکه به صورت روزانه، هفتگی و ماهانه به صورت کاملاً اتوماتیک

 

 

نویسنده مقاله : تیم فنی آرادسامانه

نظرات

ارسال نظر