اتکای مک دونالد به محصولات Kerio برای ایجاد زیر ساخت ایمن IT در شعبات کشور جمهوری چک

محصولات Kerio همواره نقشی مهم در شعبات مک دونالد در جمهوری چک ایفا نموده اند . . .

 

 McDonalds

وقتی نام مک دونالد به میان می آید، تصویر بیگ مک، رونالد مک دونالد و قوس طلایی رنگ لوگوی آن به ذهن متبادر می شود. اما در عین حال مک دونالد شهرت خود را به عنوان یک سازمان جهانی با بیش از 35 هزار فروشگاه در 119 کشور جهان و خدمات رسانی روزانه به حدود 68 میلیون نفر کسب نموده است.

مک دونالد که در سال 1940 در کالیفرنیا تاسیس شد تا به امروز به شهرت و موفقیت بی نظیری دست یافته است. این شرکت بزرگ ترین رستوران همبرگر و فست فود جهان به شمار می رود. در عین حال اعتبار مک دونالد به واسطه بومی سازی منوی خود بسته به ذائقه ها و سلایق مشتریان، سبب شده تا کمتر کشوری در جهان وجود داشته باشد که شعبه ای از مک دونالد را در آن نبینیم. در واقع هر هفت ساعت یک رستوران جدید مک دونالد در گوشه ای از جهان افتتاح می شود.

امروزه مک دونالد نمونه ای از کارایی عملیاتی به شمار می رود. در واقع این شرکت یکی از جامع ترین ساختار های زنجیره ای تامین غذا و مواد خوراکی را در جهان پی ریزی نموده است. در پس این میزان کارایی عملیاتی بی شک یک سازمان قدرتمند فناوری اطلاعات استراتژیک وجود دارد. اما همیشه اوضاع به این منوال نبوده است.

در این باره واسلاو والنتا مدیر فناوری اطلاعات مک دونالد در جمهوری چک می گوید: «تا سال 1995 مک دونالد توجهی به مساله فناوری اطلاعات در شعبات کشور چکسلواکی نداشت. اما نیاز به کارایی عملیاتی و نظارت بر آن چه در شعبات محلی اتفاق می افتد موجب ایجاد نیاز به ادغام ساختار فناوری اطلاعات در ساختارهای کسب و کار و متمرکز ساختن مدیریت آن شد». والنتا رهبری تیمی را به عهده داشت که اقدام به طراحی و ایجاد زیرساخت های اطلاعات و فناوری ارتباطات (ICT) در این سازمان نمود.

این ساختار به والنتا و تیم پنج نفره اش این امکان را می داد تا با برون سپاری و به کار گیری شرکت های تامین کننده سخت افزار و نرم افزار های فناوری اطلاعات، بیشترین بهره را به دست آورند. او معتقد بود: «به طور کلی ما در حدود 90 شعبه در این کشور داریم که هر یک شبکه داخلی خود با حدود 15دستگاه را دارند و بیشتر این سیستم ها نیز سیستم های ثبت خرید و صندوقداری هستند. طراحی ما برای ساختار ICT با بهره گیری از شرکت های معتبر فناوری به ما کمک می کند تا به جای کدنویسی و رفع ایراد سیستم ها صرفا بر روی پشتیبانی از کاربران تمرکز کنیم».

 

محصولات Kerio VPN از آغاز

محصولات Kerio همواره نقشی مهم در شعبات مک دونالد در جمهوری چک ایفا نموده اند.

ولنتا در این رابطه می گوید: «بیش از 10 سال قبل ما شروع به ایجاد ارتباط میان شعبات خود و زیرساخت فناوری اطلاعات و ارتباطات با استفاده از VPN (شبکه خصوصی مجازی) نمودیم. در همان زمان فایروال شخصی Kerio مورد توجه بسیاری از اهل فن قرار گرفته بود. در نتیجه ما تصمیم گرفتیم تا از فایروال های Kerio استفاده نموده و سپس از VPN Client بهره گرفتیم. این سرویس به همکاران ما اجازه می دهد تا از راه دور به مدیریت سیستم های IT رستوران ها بپردازیم. این ساختار بسیار منعطف بوده و در عین حال مدیریت و حفظ ایمنی آن بسیار ساده است. سادگی و شفافیت Kerio Control در کنار قیمت مناسب آن مهر تاییدی بر تصمیم ما جهت تکیه بر این نرم افزار است».

شرکت Kerio نه تنها ایمنی ارتباط در شعب جمهوری چک را برقرار می کند بلکه در عین حال policy های امنیتی این ساختار را نیز تعریف می نماید. والنتا می گوید: «در دوره استفاده از ISDN (شبکه دیجیتال خدمات یکپارچه) استفاده از Kerio Web Filter به ما کمک کرد تا به تقویت معیارهای ایمنی در دسترسی به اینترنت بپردازیم. امروزه ساختاری اطمینان بخش در اختیار داریم که امکان استفاده از پروتکل های متداول اینترنتی نیز در آن فراهم است. با این همه برای حفظ امنیت هم چنان باید استانداردهای اساسی را از دسترس دور نگاه داشت – به ویژه شبکه های P2P. نرم افزار Kerio Control به ما کمک می کند تا از طریق مدیریت تک تک اجازه های دسترسی به هر 290 کاربر شعبات به این مهم دست یابیم.

Kerio Control

 

امنیت بیشتر با Kerio Control Box

هم چنین Kerio Control به والنتا و تیمش کمک می کند تا به شناسایی و مقابله با تهدیدات احتمالی پیش روی شعبات مک دونالد پیش از رسیدن آسیب بپردازند. او تصریح می کند: «Kerio به ما کمک می کند تا مشکلات بالقوه موجود در فایل های لاگ را که نشان دهنده افزایش ترافیک در اینترنت است شناسایی کنیم. هر جا چنین مساله ای پیش آمد این امکان برای ما فراهم است که مشکلات را درون بستر ترافیک HTTP پیش از رسیدن به سیستم های خود حل و فصل کنیم».

اخیرا مک دونالد به این جمع بندی رسیده که زمان به روز رسانی سیستم های امنیتی اش فرا رسیده است. آن ها تصمیم گرفتند تا هم چنان به همکاری با Kerio ادامه داده و Kerio Control Box را به روز رسانی کنند. در واقع ویرایش تازه این برنامه به همان سادگی گذشته است که این مساله برای کاربر از اهمیت بسیار برخوردار است. با این همه قابلیت های تازه ای هم چون حفاظت ضد ویروسی Sophos در بستر یک فناوری یکپارچه در این ویرایش ارائه شده است. اگرچه پیش از این نیز آنتی ویروس بر روی سرور ها و هر ایستگاه کاری نصب بود اما این حفاظت ضد ویروسی جدید حملات متعددی را دفع نموده و موجب ارتقای امنیت شبکه می شود.

هم چنین Kerio Control گزارش های آماری ارزشمندی ارائه می دهد که به نظارت بر امنیت سیستم کمک نموده و می تواند ارزیابی خوبی از خدمات رسانی به شعب مختلف به دست دهد. بر خلاف دیگر محصولات، Kerio Control بدون افزونه های غیر ضروری و هشدارهای بیش از اندازه که صرفا موجب افزایش هزینه ها، کندی عملکرد و پیچیده شدن رابط کاربری می شود صرفا همان چیزی را ارائه می کند که کاربر به آن نیاز دارد. سادگی و کارایی Kerio Control نظر بسیاری از کاربران خود را جلب نموده است. در عین حال سودمندی اقتصادی استفاده از این محصول قابل کتمان نیست و پشتیبانی سریع و فنی آن ها از محصولات شان نکته ای است که نباید از آن به سادگی گذشت.

نظرات

ارسال نظر