مجازی سازی دسکتاپ کاربران Desktop Virtualization

در واقع روش جدید از مجازی سازی در لایه سرویس دهی به کاربران می باشد ...

مجازی سازی دسکتاپ کاربرانDesktop Virtualization 
 در واقع روش جدید از مجازی سازی در لایه سرویس دهی به کاربران می باشد و روش کار آن به این شکل است که  کاربران صرفنظر از اینکه از چه  نوع سیستم عاملی استفاده می نمایندWindows, apple, Linux) ) از طریق بستر شبکه با اتصال Remote  به سرورهای مجازی ساز از طریق دستگاه هایی همچون کامپیوتر شخصی، Thin Client ها، Tabletهای اندرویدی، ویندوزی و اپلی به دسکتاپ خود دسترسی پیدا می کنند.
شیوه عملکرد این تکنولوژی منحصر به فرد به گونه ای است که کاربران سیستم عامل مورد نیاز بجای نصب در کامپیوتر شخصی خود آن را در سرور خواهد یافت و نصب نرم افزار ها و بروز رسانی آنها تنها توسط مدیر شبکه اتفاق می افتد و سیستم عامل و نرم افزارهای مورد نظر کاربر از هر کجا که سیاست های سازمان تشخیص دهد، حتی بیرون از محیط کار و در منزل قابل دسترس خواهد بود.
با استفاده از این تکنولوژی و استفاده ی آن توسط مدیران و کاربران شرکت ها ،می توانیم علاوه بر کاهش چشمگیری در هزینه های مصرف برق، UPSو ... شاهد کاهش هزینه های خرید سخت افزار و نرم افزار به تعداد هر کاربر و همچنین پشتیبانی باشیم. 
علاوه بر مزیت های مالی این شیوه ی مجازی سازی می توان به افزایش بهره وری ، امنیت ، مانیتورینگ  و پشتیبان گیری  و بازگردندان سریع آن نیز اشاره نمود. 
در صورت استفاده از Thin Client یا  Zero Client ها به جای کامپیوتر شخصی جهت اتصال به ماشین مجازی اختصاص یافته به کاربران مصرف برق و دیگر هزینه های جانبی آن نیز به شدت کاهش می باید.
برای اجرایDesktop Virtualization روش های مختلفی طراحی و ارائه شده که معرفی وتجزیه وتحلیل همه ی آن ها دراین مقاله نمی گنجد لکن درحال حاضر سه پروتکل که عمومیت داشته و کاربردی تر از بقیه هستند عبارتند از:  

1-    PCoIP
2-   (Independent Computing Architecture) ICA
3-     (Windows over IP) WoIP

PCoIP
این راه‌کار دستاورد بزرگترین کمپانی مجازی‌سازی دنیا یعنی VMware است که با محصولVMware Horizon View  راه اندازی شده و حاصل آن VDI (Virtual Desktop Infrastructure) در بستر ESXi است. از مزایای این محصول می‌توان به Stability بالا، سرعت در پردازش، استفاده از مجازی‌ساز قدرت‌مند VMware، امنیت کاربران و اطلاعات آن‌ها و . . . اشاره کرد. 
یکی دیگر از مزایای منحصر به فرد این فن‌آوری را در مدیریت Resource های اختصاص داده شده به هر کاربر می‌توان دانست که امکان کم یا زیاد کردن Resource با توجه به نیاز کاربران را فراهم می‌آورد. مزیت بعدی این روش مدیریت Desktop ها درEnterprise Scale (بیش از5000 کاربرفعال دریک شبکه) است که بسیار دقیق و منظم انجام می‌پذیرد. دیگر مزیت این  را می توان در "برگشت به نقطه کاری صحیح(Recovery)" دانست  یعنی در صورت به‌وجود آمدن مشکلی برای کاربر به سرعت می‌توان ماشین مجازی او را به نقطه صحیح و مشخص شده قبل باز گرداند. 
 همانطور که ذکرشد این روش مزایای بسیاری دارد ولی معایب قابل توجهی نیز در بر دارد. یکی از مشکلات اساسی آن وابسته بودن به دیگر محصولات شرکت VMware نظیر ESXi، vCenter و در نهایت VMware Horizon View است که ضمن هزینه گزاف نیازمند Configuration پیچیده و تخصصی توسط کارشناسان متخصص این امر می‌باشد و هر کارشناسی از عهده انجام آن بر نمی‌آید لذا هنگام اجرا و نصب و راه ‌اندازی و استفاده از این روش، در برآورد هزینه‌ها، باید برای بخش تنظیمات (System Setup) توسط کارشناسان مربوطه نیز هزینه های ویژه‌ای در نظر گرفت که در بالا رفتن قیمت پروژه تأثیر خواهد داشت و در واقع به همین دلیل است که استفاده از این روش بیشتردر محیط های Enterprise Scale و Large Scale توجیه دارد.
به طور کلی در مورد کاربری این فن‌آوری‌ می توان گفت که VMware Horizon View امکان استفاده هر کاربر از یک ویندوز (در واقع یک ماشین مجازی) را به صورت اختصاصی مهیا کرده و در نهایت هر کاربر می تواند از هر ویندوز به صورت مجزا از یک Resource اختصاصی که برای او در نظر گرفته شده است استفاده کند ولی دراین حالت تأمینResource های لازم برای این کارخود امری اساسی است­که­باید­رفع­گردد. 
متأسفانه یکی دیگر از معضلات موجود برای این فن‌آوری‌ که البته ذاتی است و عیب محسوب نمی شود ولی برای سازمان ها اهمیت بسیاری دارد قیمت
Device  ها و License های لازم است، در حال حاضر قیمت Device  های VMware Ready به دلیل استفاده از Processor های شرکت Teradici که در حال حاضر بهترین و بی نقص ترین پردازشگر های PCoIP را تولید می کند (به دلیل بالا رفتن نرخ دلار و همچنین Unique بودن محصول) بیش از حد انتظار است و باعث تحمیل هزینه‌ی زیادی به سازمان خواهد شد.

در خاتمه می توان گفت که محصولات VMwareو پروتکل PCoIPدر دنیایDesktop Virtualizationجایگاه و طرفداران خاص خود را دارند و اغلب سازمان‌هایی که قرار است کار خود را با تعداد چند هزار کاربر شروع کنند و در دراز مدت سود تجاری مناسبی را برای سازمان خود پیش‌بینی کنند می توانند در طراحی اولیه‌ی ساختار شبکه‌ی رایانه‌ای خود از ابتدا به ساکن با استفاده از این روش شروع کرده و از مزایای آن بیشتر بهره‌مند شوند.


  HDX
این راه­کار که می‌توان از آن به عنوان شاهکار هم یاد کرد محصولی از کمپانی Citrix است، Citrix با محصولات XenApp و XenDesktop خود تحولی عظیم در دنیای Application Virtualization و Desktop Virtualization ایجاد کرده و باعث شگفتی همگان در این عرصه شده است. بالا بودن سرعت پردازش، پایین بودن پهنای باند مصرفی، امکانات HDX و .... همه از مزایای محصولات این شرکت است. 
هر محصولی در دنیای امروز شامل مشکلات، معضلات و یا نقص هایی نیز می باشد، این محصول یک راهکار مناسب برای Enterprise وحداکثرLarge Scale است ودرSmall وMedium Scale باعث تحمیل هزینه های زیادی به سازمان می­شود به طوری که اصلاً به صرفه نخواهد بود که سازمان چندین سرور قدرت‌مند ، به همراه License های مورد نیاز با قیمت های بالا را تهیه کند و از آن‌ها فقط برای تعداد محدودی کاربر بهره ببرد. 
همچنین در این روش مانند PCoIP نیازمند Configuration پیچیده و تخصصی توسط کارشناسان متخصص این امر می‌باشد و هرکارشناسی از عهده انجام آن بر نمی‌آید لذا هنگام اجرا و نصب و راه اندازی و استفاده از این روش، در برآورد هزینه‌ها، باید برای بخش تنظیمات (System Setup) توسط کارشناسان مربوطه نیز هزینه های ویژه‌ای در نظر گرفت که در بالا رفتن قیمت پروژه تأثیر خواهد داشت و در واقع به همین دلیل است که استفاده از این روش بیشتر در محیط های Enterprise Scale و Large Scale توجیه دارد.
 End-Device های مورد نیاز برای این را Citrix Ready و HDX Ready می­نامند که درمدل‌های USB Redirection و Printer Redirection و None USB/Printer Redirection عرضه می‌شوند. 
در مدل‌های USB و Printer Redirection هنگام استفاده از USB و Printer در Device ها برای ارتباط کاربران با سرور یا سرور‌های مرکزی هیچ مانعی وجود ندارد لذا قیمت این مدل‌ها گران‌تر از مدل­های None USB/Printer Redirection است چرا که در مدل‌های None Redirection برای نقل و انتقال فایل‌ها به سرور از طریق حافظه های USB Cool Disk و یا نیاز به استفاده از Printer در داخل Device یک Hard Disk برای نصب Embedded OS پیش­بینی شده که عملاً ماهیت Device را ازحالت Zero Client بودن به Thin Client تغییر داده است که درخصوص این تغییر ماهیت و تفاوت‌های بین Zero Client و Thin Client در مباحث آتی توضیح داده خواهد شد. همچنین خرید License به تعداد کاربران فعال در این روش یکی از نکات مهمی است که در برآورد هزینه‌های پروژه باید مورد توجه قرار گیرد.
با عنایت به آنچه که در خصوص HDX گفته شد علیرغم مزایای غیرقابل انکار این روش، می‌توان نتیجه گیری کرد که این  نیز مانند PCoIPبرای Enterprise  و Large Scale مناسب تر است.


نظرات

ارسال نظر